Ortodonti Nedir?

Ortodonti Nedir?

Ortodonti Nedir? Ortodonti kelime anlamı olarak düzgün dişler demektir. Diş hekimliğinin 8 temel branşından biridir. Çapraşık dişler, yanlış kapanış bozuklukları ve çene ortopedisiyle ilgilenir.

 

Ortodontik tedavi nedir?

Ortodontik tedavi dişlerin hareket etmesiyle birlikte sıralanmasını, seviyelenmesini, görünüş ve fonksiyon olarak iyileşmesini sağlar. Halk arasında diş teli tedavisi olarak da geçer. Uzun dönemde dişlerin, diş etlerinin ve çene ekleminin daha sağlıklı olmasını sağlar.
Ortodontik tedavi sonucunda estetik kozmetik iyileşmeler olabileceği gibi kişinin görünüşü tüm çiğneme fonksiyonunda konuşmasında, hava yolunda iyileşmeler gözükebilir. Konya’da iyi bir ortodonti tedavisi için, konya diş hekimi arıyorsanız doğru adres Natura olacaktır.

 

Hangi yaşta diş teli tedavisi görmeliyim?

Diş teli tedavisi genel sanılanın aksine tüm yaş gruplarına uygulanabilir. Yaş değiştikçe tedavinin şekli değişime uğrayabilir. İskeletsel bozukluklar büyüme gelişme çağında fonksiyonel aygıtlar yardımıyla çene ameliyatına gerek kalmadan çözülebilir. Eğer bu dönem geçilirse sabit ortodontik tedavi ile birlikte ameliyat gereksinimi doğar. Daimi dişler çıkmasıyla birlikte dişlerinizi 6 ayda bir ortodonti uzmanına muayene ettiriniz. Ayrıca; SEO Danışmanlığı hizmetine ihtiyacınız varsa, adresiniz belli.

 

Geleneksel Metal Braketler

Günümüzde hala en popüler tedavi seçeneğidir. Yüksek seviye paslanmaz çelikten oluşmuştur. Modern braketler daha ince ve hafiftir. Hasta konforunu artırmak için düşük profilde üretilmiştir. Türevlerine göre daha güvenilir daha dayanıklı ve fiyat olarak da en uygunudur.

ortodonti nedir

 

Seramik Braketler

Seramik braketler çalışma prensibi olarak metal braketlere benzer şekilde çalışır. Yapım olarak seramik kompozit materyal karışımından üretildiği için estetik görünür. Metal braketlere göre daha kırılgandırlar ve daha pahalıdırlar.

 

Kapaklı Braketler

Geleneksel braketlerde braket dişlere bağlanır ve arasından geçen tel bir elastik ligatür tarafından bağlanır. Kapaklı braketlerde tel geçtikten sonra sadece kapağın kapanması yeterlidir. Bundan dolayı kapaklı braketlere kendiliğinden ligatürlü braketler de denir. Bu kapak sürtünme kuvvetini elimine ederek dişin daha optimal kuvvette hareket etmesini sağlar. Böylece daha ağrısız ve daha kolay diş hareketi elde edilir. Kapaklı braketlerin diş teli tedavisi sırasında normal metal braketlere göre diş arkını daha fazla genişlettiği kanıtlanmıştır.

 

Görünmez diş teli nedir?
ortodonti nedir

Görünmez diş telleri aslında dişleri düzeltmek üzere tasarlanmış birer şeffaf kalıptır.
Her şeffaf kalıp dişlerin hareket etmesi istenilen yere göre tasarlanıp hastaya göre özel üretilir.
Bu kalıplar en iyi sonuç alınabilmesi için günde 22 23 saat aralığında hasta tarafından kullanılmalıdır.
Avantaj olarak estetiktirler ve yeme içme esnasında çıkarılabilirler.
Bu tedavi için genel olarak daimi dişlerin sürmüş olması beklenir.

Natura Diş Polikliniği

Klinik İletişim Bilgileri

+90 332 236 37 77

Randevu İçin Arayın

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

Bize Yazın

naturadispoliklinigi@gmail.com