Konya Gömülü Diş Çekimi

Konya Gömülü Diş Çekimi

Konya Gömülü Diş ÇekimiGömülü diş basitçe sürme yaşı gelmesine rağmen ağız boşluğunda dişlerle kapanışta olmayan dişlere denir. Ağzımızda en fazla 20 lik dişlerimiz (yani üçüncü azı dişleri) ve köpek dişlerimiz gömülü kalır. Yani kabaca 12-13 yaşındaki bir bireyin ağzında daimi köpek dişlerinin olmaması gömük olabileceğine işarettir ve diş hekimi muayenesi gerektirir. Yirmilik dişler, 17-35 yaş aralığında varlığını sürebilir. Bundan dolayı, yirmilik dişler 18 yaştan itibaren değerlendirilmesi gerekebilir. 20 lik dişleriniz ağrı, şişlik yapıyor veya kontrol ettirmek istiyorsanız, Konya diş hekimi denildiğinde ilk akla gelen klinik olan kliniğimizde, ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz.

Gömülü kalan dişler çevre dişlere, dokulara zarar verebileceği gibi kistik ve tümöral yapılara da sebebiyet verebilir. Sürmemiş dişler genelde çevresinde ağrılı bir şişlik oluşturur ve diş röntgenleri aracılığıyla pozisyonu tayin edilir. Belli durumlarda çevre dokularla ilişkisini kesin saptamak için üç boyutlu tomografiye de başvurmak gerekebilir. Dişler yarı gömülü olabilir, tam gömülü olabilir. Özellikle yatay bir şekilde seyreden köpek dişleri kistik bir oluşuma sebebiyet vermediyse bırakılabilir ve rutin diş hekimi kontrolleriyle takip edilir.

Eğer dişten kemiğe enfeksiyon yayılmışsa diş çekimi için anestezinin etkisini zorlaştıracaktır. Bundan dolayı diş çekilmeden önce antibiyotik başlanabilir. Komadin, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa hasta doktorundan konsültasyon istenip başlanmalıdır. Onun haricinde derin sağlık hikayesi (anamnez) alınır.

Konya Gömülü Diş Çekimi

Yirmilik Dişler Çekildikten Sonra Ne Yapmalı?

20’lik diş çekildikten sonra hekiminizin anlatacağı gibi özellikle ilk 24 saat bölgeye soğuk kompres yapmanız tedavi sonundaki şişliğinizi azaltacaktır. Çekimden sonra ağzınızı çalkalamamalı ve tükürmemelisiniz. Bölgeye konan tampon sürekli değiştirilmemelidir. Prosedürden iki gün sonra hasta yumuşak gıdalarla beslenmeli aşırı sıcak gıdalardan uzak durmalıdır. Çiğneme işlemi çekim olmayan tarafla yapılmalı ve ilk günler sigara içilmemelidir. İki gün sonra gargara ve nazikçe bölge diş fırçasıyla fırçalanmalıdır.

Yirmilik diş operasyonu cerrahi bir işlemdir ve hijyenik ortamlarda titizlikle yapılmalıdır. Bu tarz bir şikayetiniz varsa derin değerlendirme ve işlem için kliniğimizden ücretsiz randevu alabilirsiniz.

Natura Diş Polikliniği

Klinik İletişim Bilgileri

+90 332 236 37 77

Randevu İçin Arayın

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

Bize Yazın

naturadispoliklinigi@gmail.com