Konya Kanal Tedavisi ve Dolgu – Çürük Tedavisi Nasıl Olur?

Konya kanal tedavisi

Konya Kanal Tedavisi ve Dolgu – Çürük Tedavisi Nasıl Olur?

Konya Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi, dişin merkezinde bulunan küçük, ipliğe benzer dokunun, tabiri caizse diş özünün çıkarılma işlemidir. Hasar görmüş olan, hastalanmış, enfekte olmuş ya da ölen pulpa çıkarıldığı zaman kalan kısım temizlenir, şekil verilir ve yeniden doldurma işlemi yapılır. Bu işlem yapıldığı zaman kök kanal da kapatılmış olur. Seneler öncesinde hastalanmış olan ya da zarar görmüş dişler direkt çekilmekteydi. Bugün ise kanal tedavisi ile beraber kaybedilecek olan diş bile kurtulmaktadır. Eğer Konya’da, konya diş hekimi arıyorsanız… Doğru adres, kliniğimiz olacaktır.

Konya Kanal Tedavisi

 

Pulpa Hasarına Neden Olanlar 

⦁ Çatlak Dişler
⦁ Geçmişte ya da yakın bir zaman dişe darbe gelmesi
⦁ Derin Çürükler
Pulpa enfeksiyon kaptığı zaman ya da öldüğü anda tedavi edilmediğinde dişin kök kısmında ve çene kemiğinde abse oluşturup irin birikebilmektedir.

 

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavileri, duruma göre tek seanstan daha fazla olabilecek şekilde gerçekleşmektedir. Bu adımlar;
⦁ İlk olarak ön dişin arka kısmında ya da azı veya küçük azı dişlerin kronunda delik açılmaktadır.
⦁ Hastalıklı pulpa çıktıktan sonrada pulpa boşluğu ve kök kanalı temizlenmektedir. Konya kanal tedavisi konya dolgu olarak daha sonrasında içerisi genişletilir ve kanal dolgusunun olması içinde şekillendirilmektedir.
⦁ Bir ya da daha fazla seansa ihtiyaç bulunuyorsa seansların arasında dişi koruyabilmek içinde kuronda açılmış olan deliğe geçici olan bir dolgu yapılmaktadır.
⦁ Daha sonrasındaysa geçici dolgu çıkartılarak, pulpa boşluğu ve kanal kalıcı olacak şekilde doldurulmaktadır. Gutta Percha ismi verilen konik üçlü ve kauçuk malzeme kanalların her birisine sokulur. Genel olarak simanla yerine yapıştırılmaktadır. Bazen de destek olması için kanalın içerisine metal ya da plastik çubu konabilmektedir.
⦁ Son adımdaysa doğal görünümü, şeklini eski haline getirebilmek için diş üstüne kuron kaplanmaktadır. Diş kırıldıysa eğer kuronu yerleştirmeden ilk olarak dişi onarabilmek için postun uygulanması gerekir.

 

 

Onarılan, Tedavi edilen Diş Ne Kadar Sürede Kullanılır?

Tedavi edilmiş olan, onarılan diş doğru ağız ve diş bakımıyla ömür boyunca kullanılabilmektedir. Tedavi edilmiş olan dişte tekrardan çürük oluşacağından ileride ortaya çıkacak farklı sorunları önleyebilmek için ağız bakımıyla beraber düzenli diş hekim muayenesinin yapılması gerekir. Dişi canlı tutacak olan pulpa olmadığından, tedavi edilen diş kısmında, kırılganlaşarak, kırılma durumuna daha hassas bir şekilde yanaşır. Kanal tedavisinden sonraysa dişe kuron ya da dolgunun uygulanma kararı verilirken bu nokta önemli olmaktadır. Kanal tedavisinin başarılı olması ya da başarısızlığı kontrol edebilmek içinde en fazla tercih edilen yöntemlerden birisi tedaviden ilk olarak çekilen röntgenler ile yeni çekilmiş olan röntgenler karşılaştırılır. Bu karşılaştırma sonucunda kemik kaybının devam mı ediyor ya da kemiğin yeniden şekil almış mı almamış o görülür. Konya diş polikliniğimizde kanal tedavisi ve dolgu işleminden sonra yapacaklarınız hekim tarafından anlatılır ve çok iyi bir şekilde kişi tarafından bakılması ve düzenli muayenelere gelinmesi gerekir.

 

Natura Diş Polikliniği

Klinik İletişim Bilgileri

+90 332 236 37 77

Randevu İçin Arayın

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

Bize Yazın

naturadispoliklinigi@gmail.com